Płyty laminowane powstają w wyniku połączenia ozdobnej warstwy dekoracyjnej z surową płytą wiórową. Poszczególne warstwy płyty zostają sprasowane w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury, co czyni je bardzo trwałym i wytrzymałym materiałem wykończeniowym. Warstwy te tworzy papier rdzeniowy powleczony żywicą fenolową oraz ozdobną warstwą papieru dekoracyjnego, która z kolei zaimpregnowana jest żywicą melaminową.
Właściwości płyt laminowanych
Dzięki spójnej wielowarstwowej strukturze, płyty laminowane charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Wysoka twardość ich powierzchni czyni je odpornymi na zadrapania, zarysowania oraz uderzenia. Laminaty są również odporne na warunki atmosferyczne, zwłaszcza na działanie wody, wilgoci i pary wodnej. Dzięki zaawansowanej technologii są obojętne na działanie wysokich temperatur. Jako odpowiednio zabezpieczony produkt, płyty laminowane charakteryzują się wysoką odpornością na działania promieni UV, zabrudzenia i środki chemiczne. Ponadto nie gromadzą ładunków elektrostatycznych na swojej powierzchni, przez co nie przyciągają kurzu.
Zastosowanie płyt laminowanych
Płyty laminowane stosowane są w branży meblarskiej oraz zabudowie wnętrz. Są one doskonałym materiałem wykorzystywanym do konstrukcji wszystkich typów mebli. Dzięki szerokiej gamie kolorów i faktur dekorów znajdują zastosowanie również w aranżacji wnętrz. Nieograniczona paleta różnorodnych barw, interesujących deseni i bogactwo zachwycających faktur umożliwia dopasowanie płyt laminowanych do najbardziej wymagających wnętrz, nadając im niepowtarzalny urok. Specyfika płyt laminowanych sprawia, że znajdują zastosowanie nie tylko w przestrzeni prywatnej, ale także publicznej.