Płyty MDF produkowane są w 3 odmianach: MDF, LDF, HDF. Są to produkty drewnopochodne, powstałe w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających, w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury.
Jest to materiał o jednorodnej gęstości i składzie surowcowym w całym przekroju, dzięki czemu posiada doskonałą obrabialność mechaniczną w procesie skrawania.
Zastosowanie
MDF - Medium Density Fibreboard - jest to średniogęsta płyta z włókien drzewnych. Jest podstawowym materiałem do produkcji mebli oraz artykułów wykańczania wnętrz, takich jak listwy ozdobne, panele ścienne, kasetony, a także do produkcji artykułów stolarki budowlanej np. drzwi. Ze względu na walory powierzchni nadają się do uszlachetniania poprzez pokrywanie cienkimi filmami melaminowymi, lakierowanie oraz oklejanie sztuczną i naturalną okleiną.
LDF - Low Density Fibreboard - jest to płyta z włókien drzewnych, charakteryzująca się zmniejszoną gęstością. Płyta LDF jest materiałem bazowym do produkcji paneli ściennych użytkowanych w pomieszczeniach suchych.
HDF - Hight Density Fibreboard - jest to płyta z włókien drzewnych, charakteryzująca się dużą twardością i podwyższoną gęstością. Płyty HDF są przeznaczone do produkcji paneli podłogowych. Są także materiałem nośnym do powlekania laminatami HPL i CPL, papierami żywiczymi i okleinami naturalnymi. Produkty wykonane na bazie płyty HDF standard są przeznaczone do użytkowania w pomieszczeniach suchych.
Płyty MDF surowe mają zastosowanie w użytkowaniu w warunkach suchych. Powstają w wyniku sprasowania w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury włókien drzewnych z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających. Wysoka jakość, jednorodny skład oraz duża gęstość, to cechy idealne przy obróbce maszynowej, dające szerokie zastosowanie praktyczne. Płyta ta może być łatwo cięta, nawiercana, frezowana i kształtowana tak aby stworzyć wspaniały końcowy, nawet najbardziej zawiły kształt przy zachowaniu stabilności wymiaru. Umożliwia uzyskanie różnorodnych profili. Jest substytutem dla naturalnego drewna. Posiada jednorodną, gładką powierzchnię, przygotowaną pod dalszą obróbkę uszlachetniającą: lakierowanie, foliowanie, fornirowanie, a także oklejanie folią wysokopołyskową.
Materiałem bazowym do produkcji laminowanych płyt MDF jest płyta MDF surowa. Jej specjalnie przygotowana powierzchnia umożliwia malowanie, oklejanie foliami połyskowymi, a także naturalnymi fornirami i foliami. Dlatego też płyta laminowana MDF to doskonałe połączenie wysokich właściwości fizykochemicznych płyty surowej MDF i szerokiej gamy kolorystycznej.
Płyty MDF surowe mają zastosowanie w użytkowaniu w warunkach suchych. Powstają w wyniku sprasowania w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury włókien drzewnych z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających. Wysoka jakość, jednorodny skład oraz duża gęstość, to cechy idealne przy obróbce maszynowej, dające szerokie zastosowanie praktyczne. Płyta ta może być łatwo cięta, nawiercana, frezowana i kształtowana, tak aby stworzyć wspaniały końcowy, nawet najbardziej zawiły, kształt przy zachowaniu stabilności wymiaru. Umożliwia uzyskanie różnorodnych profili. Jest substytutem dla naturalnego drewna. Posiada jednorodną, gładką powierzchnię, przygotowaną pod dalszą obróbkę uszlachetniającą: lakierowanie, foliowanie, fornirowanie, a także oklejanie folią wysokopołyskową.
Materiałem bazowym do produkcji płyt lakierowanych jest płyta MDF surowa. Dostarczamy płyty zgodnie ze wzornikiem RAL K5.
Płyta jest pokrywana powłoką akrylową i nadaje się doskonale dla osób, które w swoich projektach potrzebują mebli z połyskiem, a uważają płyty lakierowane za zbyt kosztowne. Akryl meblowy może mieć zastosowanie w projektach łazienkowych, kuchennych i wszędzie tam gdzie wymagany jest nieskazitelny efekt. Elementy pokryte powłoką akrylową zyskują efekt połysku, który jest niemożliwy do osiągnięcia w przypadku lakieru. Meble wykonane w technologii akrylowej, dzięki swojej strukturze, w prosty sposób można utrzymać w czystości.